O Απόστολος Παρέλλη σταθεροποιείται σε βολές πάνω από τα 62 μέτρα στη δισκοβολία, κερδίζοντας το «ασημένιο» διεθνές μίτινγκ στίβου «Grand Slam Winner» στο Ισραήλ με 62,11μ. Το σημαντικό για τον κορυφαίο ρίπτη στην ιστορία του κυπριακού στίβου, δεν είναι μόνο τα 62,11μ., αλλά και η πρώτη θέση, καθώς θα του προσφέρει πολύ αναγκαίους 100 βαθμούς, από τη στιγμή που το μίτινγκ ήταν «ασημένιο» και άρα ανήκει στα αξιολογημένα Κατηγορίας Β΄.
Ο Παρέλλης έφυγε από το γειτονικό Ισραήλ με πολύ σημαντικούς 1.199 βαθμούς (1.099 + 100), που είναι η καλύτερη συγκομιδή του στο 2024. Μέχρι τώρα και εξαιτίας των περιορισμένων περσινών του συμμετοχών, λόγω του προβλήματος στη μέση του, ο Απόστολος Παρέλλης δεν βρίσκεται στη λίστα του «Δρόμου για το Παρίσι», κάτι που αναμένεται να γίνει την Τετάρτη (22/5) το βράδυ, όταν θα ανακοινώσει η Παγκόσμια Ομοσπονδία την ανανεωμένη παγκόσμια κατάταξη.