Έναν από τους στόχους που είχε στο 26ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ολοκλήρωσε η Ολίβια Φωτοπούλου, καθώς έτρεξε στον πρώτο ημιτελικό της στα 100μ. Σε μια νύχτα στη Ρώμη, που ξέσπασε ξαφνική μπόρα, η αθλήτρια του Κώστα Βογιατζάκη κάλυψε την απόσταση από τον 2ο διάδρομο της πρώτης ημιτελικής σειράς, σε 11.40 (+0,7 μ/δ), τερματίζοντας στην 8η θέση της σειράς, καταλαμβάνοντας συνολικά την 20ή θέση.
Η Φωτοπούλου δεν έμεινε καθόλου ικανοποιημένη από την κούρσα της, όμως ξέρει πολύ καλά ότι η πρώτη σημαντική ημέρα για την ίδια στην «αιώνια» πόλη είναι η Δευτέρα 10 Ιουνίου 2024, στην οποία θα τρέξει σε μία από τις βραδινές τρεις ημιτελικές σειρές των 200μ. (22:05 ώρα Κύπρου), έχοντας εξασφαλίσει απευθείας τη συμμετοχή της, εξαιτίας της εξαιρετικής 5ης θέσης που κατέχει στην ευρωπαϊκή κατάταξη των συμμετεχουσών. Να αναφέρουμε ότι οι ημιτελικές σειρές θα καθοριστούν μετά τα πρωινά προκριματικά.