Στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ρίμινι (24-28 Απριλίου) εναποθέτει η κυπριακή γυμναστική τις ελπίδες πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες “Παρίσι 2024”. Το τρίτο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο που ολοκληρώθηκε στο Μπακού την Κυριακή (10/3) υπήρξε καθοριστικό για την πορεία των Κύπριων γυμναστών στην προσπάθεια πρόκρισης μέσω των τεσσάρων Παγκοσμίων Κυπέλλων, το τελευταίο εκ των οποιων θα γίνει στην Ντόχα, 17-20 Απριλίου.
Μετά από τρεις αγώνες ο Ηλίας Γεωργίου ειναι 6ος στο Μονόζυγο με 32β, όπου ήταν 4ος στο Μπακού με 14.000. Πλέον ειναι ανέφικτο να τερματίσει σε μια από τις δύο πρώτες θέσεις του Οργάνου που δινουν ισάριθμα εισιτήρια για το Παρίσι. Με 28β είναι 7ος ο Μάριος Γεωργίου.
ΠΛΑΓΙΟΣ ΙΠΠΟΣ
Ο Μάριος Γεωργίου ειναι 13ος με 15β.
ΚΡΙΚΟΙ
Ο Σωκράτης Πηλακούρης ειναι 8ος με 32β. Ειναι ο μόνος που έχει σκοράρει πόντους και στα τρία Παγκόσμια Κύπελλα.
ΔΙΖΥΓΟ
Ο Ηλίας Γεωργίου ειναι 9ος με 18β και ο Μάριος Γεωργίου 12ος με 14β.
Στο Ρίμινι θα δοθεί μια κάρτα πρόκρισης στο Σύνθετο Ατομικό δηλαδή στον αθλητή που θα αρθροίσει τους πιο πολλούς βαθμούς στα πέντε όργανα: Εδαφος, Άλμα, Μονόζυγο, Δίζυγο, Πλάγιος Ίππος, Κρίκοι. Επειδή πολλοί αθλητές έχουν εξασφαλίσει πρόκριση η κυπριακή ομάδα ελπίζει ότι θα καταφέρει να πάρει το εισιτήριο με έναν εκ των αθλητών της.