Δεν τα κατάφερε η Ναταλία Χριστοφή να περάσει στον τελικό, στην πρώτη της συμμετοχή σε έναν ημιτελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.
Η αθλήτρια του Αλέξανδρου Σταυρίδη έτρεξε σε μία πολύ δύσκολη σειρά, στην οποία μετείχαν εννέα αντί οκτώ αθλήτριες και τερμάτισε στην 7η θέση σε 13.20 (+0,1 μ/δ), μένοντας εκτός τελικού.
Σε μια δύσκολη χρονιά, στην οποία είχε κάποια προβλήματα τραυματισμού, η πρωταθλήτριά μας στα ψηλά εμπόδια έκανε ό,τι μπορούσε, δίνοντας τα πάντα στο «Ολίμπικο», έστω και αν δεν της βγήκε ο χρόνος που ήθελε.