Τον πρώτο της αγώνα στον ανοιχτό στίβο στο 2024 έκανε η Φίλιππα Φωτοπούλου, λαμβάνοντας μέρος στο «τσιάλεντζερ» διεθνές μίτινγκ στην πόλη Ίμπιζα της Ισπανίας.
Η αθλήτρια του Ράφαελ Μπλάνκερ κατέλαβε την 4η θέση στο μήκος με 6,35μ. (+1,1 μ/δ), λίγες ημέρες προτού ταξιδέψει στην Κύπρο, για τη συμμετοχή της στο ΕΚΟ Cyprus International Athletics Meeting στο Τσίρειο της Λεμεσού, στις 17 Μαΐου.
Στόχος της Φωτοπούλου είναι από αγώνα σε αγώνα να έχει ολοένα και μεγαλύτερα άλματα και να προλάβει τη συμμετοχή της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης. Κατά σειρά τα άλματα της πρωταθλήτριάς μας ήταν: άκυρο, 6,28μ., 6,35μ., 6,11μ., 6,32μ., 6,08μ. Τις τρεις πρώτες θέσεις κατέλαβαν Ισπανίδες στην Ίμπιζα, με νικήτρια τη Φατίμα Ντιαμέ με 6,68μ., 2η την Τέσι Εμποσέλε με 6,47μ. και 3η την Άντρεα Αρίγια Λούκι με 6,36μ.