Δεν κατέστη δυνατόν για τον Αλέξανδρο Ζησιμίδη να εξασφαλίσει κάρτα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024», μέσω του European Olympic Qualification, που διεξάγεται στο Ζέγκεντ στην Ουγγαρία.
Ο Κύπριος κωπηλάτης μένοντας τρίτος στην πρώτη κούρσα και στη συνέχεια 4ος στο ρεπεσάζ, ήρθε 13ος, ανάμεσα στους 17 αθλητές που συμμετείχαν.
Πλέον, υπάρχει άλλη μια ευκαιρία για τον Αλέξανδρο Ζησιμίδη για να διεκδικήσει την πρόκριση στην Ολυμπιάδα, το τριήμερο 19-21 Μαΐου, οπότε και θα είναι τελική Προολυμπιακή Ρεγκάτα στη Λουκέρνη της Ελβετίας.