Ήταν πρωταθλήτρια Κύπρου ορεινής ποδηλασίας, πλέον η Κωνσταντίνα Γεωργίου είναι και Βαλκανιονίκης! Εντυπωσιακός και ο συνολικός απολογισμός για την εθνική μας ομάδα στο Βαλκανικό πρωτάθλημα ποδηλασίας στη Σερβία.
Η Κωνσταντίνα Γεωργίου πέτυχε το στόχο, κάνοντας έναν εκπληκτικό αγώνα στην κατηγορία των γυναικών. «Η Γεωργίου έδειξε στη Σερβία δείγματα του πλούσιου ταλέντου της και αν συνεχίσει με τον ίδιο τρόπο, τότε θα έχει και περισσότερες και ανάλογες επιτυχίες» αναφέρει σε ανακοίνωσή της η Κυπριακή Ομοσπονδία Ποδηλασίας.
Από εκεί και πέρα, στις νεάνιδες, η Αλεξάνδρα Σαφείρη, ήταν η μεγάλη άτυχη της αποστολής. Η νεαρή αθλήτρια έκανε τεράστια υπερπροσπάθεια, ωστόσο είχε τρυπημένο λάστιχο και στο τέλος κατάφερε να τερματίσει στην 6η θέση. Παρόλες τις ατυχίες που αντιμετώπισε απέδειξε για άλλη μια φορά πως έχει τις ικανότητες για να εξελιχθεί σε μια τρομερή αθλήτρια.
Η κυπριακή αποστολή μέτρησε άλλα δύο βάθρα, στις Κορασίδες και Παίδες, με τους Ντίμο Κοστόβ και Σωτηριάνα Γαβριήλ να τερματίζουν στην 3η θέση. Και οι δύο τους είχαν ένα εκπληκτικό αγώνα και έδειξαν πως με δουλειά και αφοσίωση όλο το μέλλον θα είναι μπροστά τους.