Με χρόνο 11.27 η Ολίβια Φωτοπούλου πέρασε στα ημιτελικά των 100μ., στο 26ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης.
Η Κύπρια αθλήτρια ήταν τρίτη στην πρώτη προκριματική σειρά και πήρε την έκτη από τις 14 διαθέσιμες θέσεις για τις αυριανές ημιτελικές σειρές (Κυριακή 9/6, 22:05 ώρα Κύπρου).
Για την Ολίβια Φωτοπούλου ο χρόνος 11.27 είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση της καριέρας της μετά το 11.25 που αποτελεί και παγκύπριο ρεκόρ.
Σε δηλώσεις της στο Γραφείο Τύπου της ΚΟΕΑΣ δήλωσε ικανοποιημένη για την επίδοσή της και έθεσε στόχο ένα ατομικό ρεκόρ στην αυριανή κούρσα και να είναι πανέτοιμη για την προσπάθειά της στα 200μ. τη Δευτέρα (10/06).