Το ακλόνητο φαβορί για τον τίτλο στο πρωτάθλημα γυναικών στο Χάντμπολ είναι πλέον τα CyView Λατσιά, που κέρδισαν για δεύτερη φορά στη φετινή περίοδο την μεγάλη αντίπαλό τους Ε.Ν. Αθηένου, αυτή τη φορά με 27-25 (σ.σ. στο πρώτο είχαν επικρατήσει με 36-32).
Ο αγώνας ήταν στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της διοργάνωσης, με την ομάδα των Λατσιών να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, καθώς στο πρώτο οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα 13-12.
Με τη νίκη αυτή CyView Λατσιά έφθασαν τους 16 βαθμούς, διατηρώντας το αήττητό τους μετά από οκτώ αγώνες, αφήνοντας τέσσερις βαθμούς πιο πίσω την Ε.Ν. Αθηένου (12β.).
Άντζελα Ντιμιτρίεβιτς και Άννα Μαρία Εκατερινέσκου των νικητών ήταν οι πρώτες σκόρερ στον αγώνα, πετυχαίνοντας αμφότερες από οκτώ γκολ, ενώ έξι είχε η συμπαίκτριά τους Μαρία Λαβρεντίεβα, καθώς και η Βαρβάρα Φιάκκου των γηπεδούχων.
Διπλό σημειώθηκε και στο άλλο σημερινό (14/01) παιχνίδι της αγωνιστικής, καθώς ο Μαυρομμάτης Αγ. Παύλου πήρε τους πρώτους βαθμούς του στη φετινή σεζόν κερδίζοντας εκτός έδρας με 24-18 (ημίχρονο 13-7) του Κ.Ν. Αγ. Τριμιθιάς, με τις δυο ομάδες να ισοβαθμούν πλέον στους δυο βαθμούς. Περισσότερα γκολ για την νικήτρια ομάδα πέτυχε η Ραφαέλλα Στυλιανίδη που είχε εφτά τέρματα, ενώ πρώτη σκόρερ του αγώνα με οκτώ γκολ ήταν η Άντρεα Αντωνίου με οκτώ γκολ.
Το τρίτο παιχνίδι για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών θα πραγματοποιηθεί το βράδυ της Δευτέρας (15/01, 21:00) στο Κοινοτικό Αγίου Δομετίου, όπου θα αναμετρηθούν ο Cablenet Πανελλήνιος με τον ΑΟ Αραδίππου.
Δείτε το ντέρμπι ανάμεσα στα CyView Λατσιά και την Ε.Ν. Αθηένου, το οποίο μεταδόθηκε μέσω του Alfasports.TV: