Βελτιωμένος κατά έναν πόντο στο 2024 ήταν ο Βασίλης Κωνσταντίνου, στο «ασημένιο» διεθνές μίτινγκ άλματος σε ύψος στην πόλη Τρίνετς της Τσεχίας. Ο αθλητής του Φώτη Στεφανή είχε καλύτερο άλμα στα 2,15μ., καταλαμβάνοντας την 8η θέση.
Ο Κωνσταντίνου, ο οποίος είχε τη βοήθεια της νικήτριας στις γυναίκες Τατιάνας Γκούσιν, η οποία τράβαγε βίντεο των προσπαθειών του, πέρασε με την πρώτη τα 2,10μ., με τη δεύτερη τα 2,15μ., ενώ έριξε τρεις φορές τον πήχη στα 2,20μ.
Η δεύτερη προσπάθεια του Κωνσταντίνου στα 2,20μ. ήταν αρκετά καλή, αφού πέρασε καθαρά πάνω από τον πήχη, όμως τον ακούμπησε ελάχιστα με τη φτέρνα και αυτός έπεσε, προς απογοήτευσή του.
Σημαντικό για τον Βασίλη Κωνσταντίνου είναι να βελτιώνεται από αγώνα σε αγώνα και να σταθεροποιηθεί σε άλματα πάνω από τα 2,20μ., ιδιαίτερα στον ανοικτό στίβο.