Το Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μάρκος Σαββίδης, ο οποίος εκπροσώπησε την Κύπρο στους Παγκόσμιους Αγώνες Κωφών Νέων που πραγματοποιήθηκαν στο Σάο Πάολο της Βραζιλίας.
Ο νεαρός, που ήταν ο μοναδικός που συμμετείχε στη διοργάνωση από το νησί, πήρε την πρώτη θέση στο μπάντμιντον.
Η διοργάνωση στην πόλη της Βραζιλίας έχει ιστορική σημασία, καθώς είναι οι πρώτοι Παγκόσμιος Αγώνες Νέων Κωφών, με την επόμενη διοργάνωση να είναι προγραμματισμένη για να διεξαχθεί σε τέσσερα χρόνια στη Ταϊβάν.
Όπως αναφέρεται στην επίσημη ιστοσελίδα της διοργάνωσης, σκοπός των Παγκόσμιων Αγώνων να δώσουν την ευκαιρία στους νεαρούς αθλητές να ζήσουν την εμπειρία διεθνών αγώνων υψηλού επιπέδου, προκειμένου να προετοιμαστούν για συμμετοχή σε μελλοντικές διοργανώσεις, όπως οι Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών.
Επιπλέον, κατά τη διάρκεια της διοργάνωσης δόθηκε βάση στην προσωπική και επαγγελματική ανάπτυξη των αθλητών, μέσα από διάφορα εργαστήρια με θέματα όπως το αντιτόπινγκ, η ηθική, τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και άλλα.
Στη διοργάνωση συμμετείχαν 71 νεαροί κωφοί αθλητές, ηλικίας από 14 μέχρι 18 χρόνων, από 16 χώρες. Πέραν του μπάντμιντον, όπου είχε εκπρόσωπο η Κύπρο, έγιναν αγωνίσματα σε στίβο, κολύμβηση και μπάσκετ 3×3.
Όλα τα Νέα της Ενότητας Παραθλητισμός φέρνει κοντά σας το Mobile App της Τράπεζας Κύπρου. Μάθε περισσότερα και κατέβασέ το app εδώ
![](https://olatasports.com/wp-content/uploads/2024/01/FotoJet-13-1024x683.jpg)
![](https://olatasports.com/wp-content/uploads/2024/01/FotoJet-14-1024x683.jpg)