Μία ακόμη διάκριση για τον Ντένις Ταραντίν ο οποίος συμμετείχε στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που έγινε Hyeres της Γαλλίας το οποίο ξεκίνησε στις 11 Μαΐου και ολοκληρώθηκε στις 19 Μαΐου.
Ο Ταραντίν, ο οποίος θυμίζουμε ήταν ο πρώτος που κατάφερε να εξασφαλίσει ολυμπιακή πρόκριση, τερμάτισε στη 10η θέση δείχνοντας για μία ακόμη φορά ότι είναι σε καλή κατάσταση και δείχνει έτοιμος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες με την προετοιμασία να έχει μπει στην τελική της ευθεία.
Στην πορεία του στο Παγκόσμιο ο Ταραντίν είχε μία πρώτη θέση, μία δεύτερη και έξι φορές τερμάτισε στην 3η θέση.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μαξιμίλιαν Μαεντέρ από την Σιγκαπούρη, το αργυρό ο Ρικάρντο Πιανόσι από την Ιταλία και το χάλκινο ο Βαλεντίν Μπόντους από την Αυστρία.