Με τη συμμετοχή στο «ασημένιο» διεθνές μίτινγκ άλματος σε ύψος, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο 2024 η Δέσποινα Χαραλάμπους.
Υπό την καθοδήγηση του νέου προπονητή της, Κυριάκου Ιωάννου, πέρασε με την πρώτη προσπάθεια το 1,72μ. και το 1,77μ., ενώ δεν μπόρεσε να περάσει το 1,82μ στις τρεις προσπάθειες που επιχείρησε.
Έτσι, κατέλαβε την 10η θέση στη διοργάνωση που πραγματοποιείται στην Τρίνετς της Τσεχίας, στο κλειστό γήπεδο «Βερκ Αρίνα».
Όπως σημειώνεται στην ενημέρωση από την ΚΟΕΑΣ: «από τα άλματά της έδειξε ότι έχει προοπτικές για να ανέβει αρκετά ψηλά φέτος και να ξεπεράσει την ατομική της επίδοση (1,84μ.), όταν με το καλό βάλει περισσότερους αγώνες στα πόδια της».